• تــازه ها
  • متن دعا
  • فراز صحیفه

آمار بازدید

بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
1120
3013
62487609
اوقات شرعی

راهکار کاربردی شدن صحیفه سجادیه در سبک زندگی

حجت الاسلام احمد غلامعلی، رئیس دانشکده علوم و معارف قرآن کریم، در گفت و گو با ایکنا؛ در پاسخ به این سؤال که آیا نگاه به صحیفه سجادیه به عنوان کتابی صرفاً دعایی نگاه درستی است؟ گفت:

خیر؛ نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و اصول کافی منابع موثق مربوط به سنت و اهل بیت(ع) هستند که می توان از آنها استفاده فراوانی کرد.

وی با مطرح کردن این مسئله که بسیاری از اعمال، رفتار و اندیشه های ما بر پایه قرآن و روایت ها شکل نگرفته و مسئله «هر کسی از ظن خود شد یار من» است، گفت: افراد معمولاً براساس علایق خود به مطالعه بخشی از مباحث مربوط به دین می پردازند و سایر بخش های مباحث دینی را نفی می کنند، در حالی که مطالعه متونی مثل نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و اصول کافی در کنار قرآن سبب می شود تمام مطالبی را که آورنده دین برای ما آورده بخوانیم.

حجت الاسلام غلامعلی افزود: نوع مراجعه ما به منابع دینی این گونه نیست که نقشه زندگی و هندسه دینمان را بر پایه منابع اصلی خودمان ترسیم کنیم و اکنون این نقشه راه کامل را بر پایه آیات و روایات ترسیم نکرده ایم.

صحیفه سجادیه را بخوانیم

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نیازمند کتاب های متنوعی در زمینه منابع دینی هستیم و بسیار مهم است که همه متون موثق دینی مطالعه شود، نه اینکه به صورت سلیقه ای موضوعات خاص مطالعه شود و حداقل در صورتی که مثلاً صحیفه سجادیه را می خوانیم همه دعاها را یکبار مرور کنیم تا کلیت آن را درک کنیم.

این استاد نهج البلاغه و صحیفه سجادیه ادامه داد: در خصوص نهج البلاغه کارهای خوبی طی سال های اخیر انجام شده و رشته نهج البلاغه در دانشگاه ها تدریس می شود که اقدام ارزشمندی است، اما در خصوص صحیفه سجادیه کار محدودی انجام شده و این کتاب میراث مغفولی است که هنوز توجه چندانی به آن نمی شود.

حجت الاسلام غلامعلی در پاسخ به این سؤال که آیا صحیفه سجادیه این ظرفیت را دارد که بتوان سبک زندگی اسلامی متناسب با عصر حاضر را از آن استخراج کرد، گفت: بله؛ هر منبعی از جمله صحیفه سجادیه را به چند روش می توان مطالعه کرد. اول مطالعه به عنوان یک کتاب دعا و برای کسب فیض. دوم مطالعه موضوعی؛ یعنی وقتی دعا را می خوانیم موضوعات آن را استخراج کنیم و با بررسی آنها در سایر منابع به عمق مطالب آن پی برده و اصول و مبانی دینی را استخراج و بهتر درک کنیم و سوم اینکه جواب سؤال و مسئله ای که در زندگی دارم را از کتاب به دست بیاورم.

وی تشریح کرد: نگاه سوم به صحیفه موجب کاربردی شدن آن می شود، یعنی مسئله مورد نظر را به صحیفه سجادیه ارجاع می دهیم و نحوه برخورد با مسئله خود را از آن استخراج می کنیم.

بیان راز پرخاشگری مردم در صحیفه سجادیه

معاون پژوهشکده علوم و معارف حدیث برای مثال به نابردبار بودن مردم در قبال هم اشاره کرد و گفت: این یک مسئله و مشکل اجتماعی است، اما چرا مردم در حوادثی مثل تصادف های معمول رانندگی صبور نیستند و به شدت به هم پرخاش می کنند؟ امام سجاد(ع) در دعای ۳۰ صحیفه سجادیه پنج بار از بدهکار بودن به خدا پناه برده است. بدهکاری سبب می شود انسان پرخاشگر شود. چون در همین دعا حضرت می فرماید بدهکاری چهره انسان را به هم می ریزد، ذهن را سرگردان می کند، تمرکز فکری را به هم می ریزد و. . . . وقتی این دعا را مطالعه می کنیم متوجه می شویم حضرت تا این حد عمیق در خصوص آن مطلب بیان کرده و به خدا پناه برده است.

وی ادامه داد: وضعیت فقرا از بدهکاران بدتر است، چون بدهکاران حداقل اعتماد اجتماعی داشته اند که پول قرض کرده اند، اما فقیر حتی چنین اعتماد اجتماعی را هم ندارد. در نتیجه گیری از این مبحث متوجه می شویم که هدف اسلام در مکتب اقتصادی خودش بی نیاز کردن مردمان و از بین بردن فقر عمومی و رسیدن به وسع فاضل است. وسع فاضل که امام (ع) در صحیفه سجادیه از آن یاد کرده یعنی رفاه مناسب که بتوان به دیگران هم کمک کرد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در صحیفه سجادیه امده است که خدایا اگر به من وسع واسع نمی دهی که به دیگران کمک کنم لااقل توان تأمین و پاسخگو به نیازهای معقول خودم را داشته باشم. پس باید زندگی در نظام اسلامی به گونه ای طراحی شود که مردم فقیر مطلق نباشند. البته این دعاها را باید در کنار سایر دعاها و مطالبی که در خصوص فقر مطرح شده مطالعه و اصول زندگی از آنها استخراج کرد.

وی تصریح کرد: پس اگر با مسئله وارد مطالعه صحیفه سجادیه شویم جواب های مناسبی می توانیم پیداکنیم که این پاسخ ها به عنوان سرفصل های زندگی قابل طرح است. پس از دریافت پاسخ ها باید متناسب با آنها فرهنگ سازی سبک زندگی درست انجام شود.

حجت الاسلام غلامعلی در پایان به یکی از مباحث آموختنی صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: در صحیفه سجادیه بین مرگ و تلاش صادقانه رابطه مستقیم قائل و امام سجاد(ع) مطرح کرده اند که کسی که مرگ را در پیش روی خود دارد نباید بترسد بلکه باید تلاش صادقانه انجام دهد و می فرماید: خدایا من را همیشه در کارهای خوب طوری قرار بده که اگر اکنون نمیرم حیف باشد. یعنی کسی که مرگ آگاهی دارد در هر لحظه صالح اعمال و بهترین کار را انجام می دهد چون می گوید هر لحظه ممکن است مرگ به سراغ من بیاید پس هر لحظه باید کار درست انجام دهیم تا در پیشگاه خدا پاسخ درستی در برابر اعمالم داشته باشم.

درباره بنیاد صحیفه سجادیه

بنیاد صحیفه سجادیه در استان اصفهان در جهت توسعه فرهنگ قرآن و عترت براساس حدیث ثقلین در سال 1395 تاسیس گردید.

 امید است این کتاب ازرشمند صحیفه سجادیه که تنها کتابی است که از سوی اهل بیت (ع) به نگارش درآمده و به عنوان زبور آل محمد و خواهر قرآن معروف است، بعد از قرآن و نهج البلاغه به آن توجه ویژه شود و در جامعه اسلامیمان مورد توجه و بهر برداری قرار گیرد.

 telegram aparat

logo